Zapisy na operę Halka!

dodał: Michał Braun | 24 września 2017

Halka_www_wpisParafialny Klub Kulturalny zaprasza na wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę „Halka”. Dzieło Stanisława Moniuszki to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych i najpopularniejszych polskich oper, należąca do najczęściej wystawianych dzieł. Jej twórcę nazywamy często ojcem polskiej opery narodowej. Wyjazd będzie miał miejsce 11 listopada (sobota). Zapisy po Mszach Św. codziennie oprócz poniedziałków.

Libretto opery opiera się na dramacie pochodzącej z Podhala Halki, która uwiedziona przez  panicza Janusza zachodzi w ciążę. Halce wydaje się, że Janusz ją kocha, jednak ten planuje poślubić Zosię, pochodzącą, w przeciwieństwie do Halki, ze szlacheckiej rodziny. Obłudę i fałsz Janusza stara się pokazać Halce kochający się w niej Jontek.

Muzyka w „Halce” jest wiernym towarzyszem rozwoju akcji: czujnie komentuje najdrobniejsze zmiany nastroju, konsekwentnie prowadzi i rozwija tok emocjonalnej treści utworu. Istotnym aspektem opery jest też jej narodowy charakter, uzyskany poprzez umiejscowienie akcji w środowisku polskim – bohaterowie reprezentują poszczególne warstwy społeczne. Kompozytor  skontrastował tu dwa środowiska, śpiew szlachecki cechuje pompatyczność, zaś góralski jest prosty i szczery. Narodowy wydźwięk pojawia się również w warstwie muzycznej poprzez wykorzystanie rytmiki tańców narodowych – poloneza i mazura. Jednak i tu kompozytor pokazuje kontrast środowiska szlacheckiego i chłopskiego. W polonezie  Moniuszko ukazuje bowiem bezduszne, zakłamane środowisko szlacheckie wprowadzając bardzo sztywne i zbyt uroczyste opracowanie muzyczne.

Zarezerwowane przez nas miejsca znajdują się bardzo blisko sceny, nie gdzieś wysoko na balkonie. Gwarantują doskonały odbiór sztuki. W ramach opłaty otrzymują Państwo:

1. bilet na operę „Halka”,
2. przejazd na trasie Piotrków Tryb. – Łódź i z powrotem
3. ubezpieczenie NNW.

biletyzestawieniePAKIET A – miejsca PARTER – bardzo blisko sceny, rząd od III do VIII.

Normalny:

85 zł

Ulgowy:

75 zł

Bilety ulgowe przysługują:
– uczniom szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych, słuchaczom szkół policealnych na podstawie ważnej legitymacji szkolnej (z wyłączeniem premier, wydarzeń specjalnych i imprez obcych).
– studentom I i II stopnia do 26 roku życia na podstawie ważnej legitymacji studenckiej
(z wyłączeniem premier, wydarzeń specjalnych i imprez obcych).
– emerytom i rencistom na podstawie dokumentu potwierdzającego pobieranie świadczenia wraz z dowodem tożsamości (z wyłączeniem premier, wydarzeń specjalnych i imprez obcych)
– pracownikom instytucji kultury na podstawie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w takiej instytucji.

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZAPISÓW:
1. Zapisywać można się w Kancelarii Parafialnej po Mszach Św. – codziennie oprócz poniedziałków. W dni powszednie od poniedziałku do soboty po Mszy Św. o godz. 18:00, natomiast w niedziele po wszystkich Mszach Św.
2. Płatność wyłącznie w dniu zapisu. Nie przyjmujemy zapisów – rezerwacji miejsc bez wpłaty. Ilość miejsc ograniczona.
3. Chętnie odpowiemy na pytania – zapraszamy do kontaktu osobistego po Mszach Św.

Dobre adresy